Buduj język fiński. Część pierwsza.

Buduj język fiński. Część pierwsza.

Dzień dobry ! Dopiero co zaczęłam naukę języka fińskiego 🙂👍 Jak narazie jestem zadowolona, wymowa, słownictwo i sposób przekazu bardzo mi odpowiada.

Co to za kurs?

Buduj język fiński to kurs języka fińskiego dla początkujących, w którym jak cegiełka po cegiełce będziesz poznawać nowe słówka, zwroty i zagadnienia gramatyczne. Dzięki lekcjom zautomatyzujesz przydatne struktury oraz poznasz fundamenty języka fińskiego.

Jakie są największe plusy kursu?

Kurs stopniowo wprowadza nowe słówka, zwroty i zagadnienia gramatyczne, dzięki temu progres nauki nie jest przytłaczający, i pozwala łagodnie przyswoić nowe umiejętności językowe.
Słówka i zwroty raz przedstawione są wykorzystywane później do tworzenia kolejnych zdań. Powtarzanie materiału pozwala zautomatyzować wypowiedzi. Już po kilku lekcjach pewne struktury językowe będą utrwalone i naturalnie przyjdzie ich tworzenie!

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs (poziom ok. A1.1) przeznaczony jest dla osób zupełnie początkujących. Szczególnie polecam osobom, które preferują tłumaczenia jako metodę nauki oraz analizę wyrazu w zdaniu, oraz łagodne tempo nauki.

Czego nauczysz się w czasie kursu?

W pierwszej części kursu „Buduj język fiński” nauczysz się m.in.:

 • przywitać się, przedstawić się
 • powiedzieć, skąd pochodzisz, w jakim języku mówisz, gdzie mieszkasz
 • zapytać o wskazaną rzecz i ją nazwać
 • zapytać o dzień tygodnia
 • powiedzieć, że coś się ma (minulla on)
 • odmienić czasownik olla (być), asua (mieszkać) i puhua (mówić) przez osoby
 • stworzyć przeczenia, pytania otwarte i zamknięte
 • używać przypadków inessiivi (-ssA), elatiivi (-stA), adessiivi (-llA) oraz partitiivi
 • wymieniać spółgłoski nk, nt oraz t w wyrazie
 • odmienić wyrazy zakończone na -e
 • stosować zdanie egzystencjalne
 • stosować niektóre spójniki (ja, mutta, vaan, koska)
 • wymawiać ä, ö, y oraz długie samogłoski
 • akcentować wyraz oraz stosować intonację w pytaniach
 • stosować harmonię samogłosek

W skład kursu wchodzą:

 • Nagrania wideo do każdej lekcji
  Każde nagranie trwa około 10 minut. Nagrania wideo można odtwarzać online.
 • Nagrania audio MP3 (ścieżka dźwiękowa z nagrań wideo) do pobrania.
 • Slajdy z lekcji do pobrania jako plik PDF.
 • Zeszyt ćwiczeń do pobrania jako plik PDF.
 • Słowniczek polsko-fiński ze słówkami ze wszystkich lekcji, dostępny do pobrania w formacie PDF.
 • Quizy online co pięć lekcji, sprawdzające wiedzę.
 • Test końcowy online

Czego nie znajdziesz w kursie? Dla kogo nie jest to kurs?

Celem kursu jest zrozumienie mechanizmów w tworzeniu fińskich zdań i wyćwiczenie budowania struktur w sposób automatyczny wykorzystując podstawowe i przydatne słówka. Z tego powodu kurs nie jest przeładowany słownictwem, więc w celu uzupełnienia słownictwa polecam sięgnięcie po inne materiały, np. Język fiński. Słownictwo z ćwiczeniami dla początkujących.

Kurs nie jest dla osób, które preferują standardowy kurs z długimi listami słówek oraz tabelami gramatycznymi, lecz dla osób, które chcą bezboleśnie poznać podstawy języka.

Kursy z serii „Buduj język fiński” i „Fiński z Suomiką” są zaprojektowane dla osób samodzielnie uczących się fińskiego od poziomu początkującego. W każdym z nich jednak stosuję inne metody nauczania.

 • W kursach z serii Buduj język fiński wykorzystuję moją własną autorską metodę. Tłumacząc zdania z polskiego na fiński stopniowo przedstawiam nowe słówka i struktury gramatyczne Każda lekcja ma podobną budowę. Celem kursu jest nauka budowania zdań w efektywny sposób. Istotną cechą są regularne powtórzenia i wracanie do wcześniej przedstawionych słówek i struktur. Wielu osobom bardzo odpowiada ta metoda! Trzy części kursu są na poziomie A1. Nie planuję na razie tworzyć kolejnych części. Kurs nie jest przeładowany słownictwem, dlatego można uzupełnić zasób słówek za pomocą mojego e-booka Słownictwo dla początkujących.
 • Seria Fiński z Suomiką jest bardziej rozbudowana i ma przypominać standardowe lekcje z nauczycielem. W nagraniach wideo wyjaśniam gramatykę, nowe słówka i zwroty tak, jakbym wyjaśniała te zagadnienia uczniom na żywo. Jest też dużo ciekawostek metodycznych (np. z jakiego słownika korzystać, jak się uczyć wymowy) oraz ciekawostek kulturowych i praktycznych o życiu w Finlandii. Skupiam się też bardzo od samego początku na nauce języka potocznego. Udostępniam też wiele materiałów dodatkowych (np. piosenek, nagrań wideo, linków). W e-podręczniku załączonym do kursu jest wiele różnorodnych ćwiczeń. Pierwsza i druga część z tej serii jest już w sprzedaży. Planuję tworzyć kolejne części kursu na wyższych poziomach aż do B1/B2, o ile będzie zainteresowanie.

Warto przetestować darmowe lekcje z każdej serii, aby porównać sposób nauczania, co pozwoli wybrać dla siebie odpowiedni kurs.

Oba kursy częściowo pokrywają te same zagadnienia, chociaż przedstawione są one w inny sposób. Nie stoi nic na przeszkodzie, aby korzystać z obydwu kursów jednocześnie. W ten sposób w ciekawy sposób można utrwalać i rozszerzać materiał.

Monika Kociuba Monika Kociuba Autor

Mam na imię Monika i od wielu lat tworzę materiały do nauki fińskiego. Pomogę Ci zgłębić tajniki języka fińskiego i poznać kulturę fińską.

 1. Pierwszą opcją jest płatność za pomocą karty kredytowej/płatniczej. W tej sytuacji należy wybrać opcję VismaPay, a następnie wskazać płatność kartą. Po wypełnieniu wymaganych danych, kwota będzie przewalutowana i pobrana z konta.
 2. Drugą opcją jest przelew bankowy przez Twój bank internetowy. Zaloguj się na swoje konto w banku i wybierz przelew do kraju EU. Wpisz numer rachunku, wybierz przelew SEPA (powinien być bezpłatny), i wpisz kwotę w walucie euro (kwota zostanie automatycznie przewalutowana).

Zakupy w sklepie dokonywane są tylko w walucie euro.

Buduj język fiński. Część pierwsza.

55.80
1 rok dostępu

Buduj język fiński. Część 1 +2 +3

Wyprzedaż 111.60
1 rok dostępu

  Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA i Google Prywatność i Warunki
  Visma Pay payments
  Paypal payments
  Paypal

  Wprowadzenie

  Lekcje 1-5

  Lekcje 6-10

  Lekcje 11-15

  Lekcje 16-20

  Podsumowanie

  1. EMILIA pisze:

   Jestem bardzo zadowolona z tego kursu. Pomaga mi on utrwalić znane zwroty jak i tłumaczy gramatykę. Na kursie w Finlandii nie rozumiałam gramatyki. Tu tak! Polecam

  2. Karolina pisze:

   Obejrzałam trzy pierwsze lekcje i szczerze mówiąc, jestem zachwycona. Ilość materiału podczas każdej lekcji jest wystarczająca di opanowania. Lektorka w sposób przystępny i bardzo miłym głosem objaśnia zawiłości językowe. Polecam!

  3. Marta pisze:

   Ja również polecam ten kurs. Tydzień temu trafiłam na niego zupełnie przypadkiem, właśnie utrwalam trzecią lekcję i póki co jestem bardzo zadowolona. Zamierzam kontynuować.

  4. Martyna pisze:

   Kurs jest świetny. Metoda mi się bardzo podoba i większość materiału zapamiętuję po obejrzeniu lekcji. Nie mam też większych problemów z zapamiętaniem słownictwa, a jestem osobą, której słownictwo wchodzi do głowy bardzo opornie. Biorąc pod uwagę to jak niepodobne do niczego jest fińskie słownictwo, jest to duży sukces. W tym momencie zbliżam się do końca drugiej części kursu i bardzo ubolewam nad tym, że nie będę mogła od razu przejść do części trzeciej 😉 Zdecydowanie polecam!

  5. Bartosz pisze:

   Mi też się podoba:)) ale czekamy na część trzecią – chcemy więcej! 🙂

  6. Sordyl Grzegorz pisze:

   Uczę się fińskiego w Finlandii, na kursie dla obcokrajowców. Zajęcia są 1,5 godziny raz w tygodniu. Jest to stanowczo za mało, szczególnie gdy lektorka mówi tylko po fińsku i rosyjsku. Kupiłem wszystkie trzy części kursu, chcąc mieć materiał do powtórek i utrwalania. Taki który bym w 100% rozumiał. Na razie przerobiłem pierwszą część. Myślę, że trafiłem w dziesiątkę. Wszystko wyłożone prosto w odpowiednich dawkach.

   Absolutnie polecam!!!

  7. Talita pisze:

   Kupiłam 3 części kursu i jestem ogromnie zadowolona.
   Oglądając kurs regularnie, stopniowo uczę się wszystkiego co tam jest w bardzo naturalny sposób.
   Wystarczy mi kurs, puszczanie go czasami w tle i powtarzanie i mówię lepiej po fińsku z dnia na dzień. Dzieje się to “bezboleśnie”, dlatego bardzo mi to odpowiada. Za każdym razem proste powtarzanie i nowa lekcja z ciekawym materiałem.
   Moja 9 letnia córka, która czasem jest niedaleko puszczanych nagrań nauczyła się 50% materiału : )

   Polecam gorąco i uważam, że to jeden z najlepszych kursów językowych jakich kiedykolwiek używałam.
   Marzę o większej ilości części : )

  8. Magda pisze:

   Dzień dobry, chciałabym zapytać mniej więcej, których dokładnie kursach wraz systematyczną nauką możliwe jest osiągnięcie poziomu a2? Po 20 lekcjach kursu dla początkujących jak szacuje Pani poziom?

   • Trzy części kursu “Buduj język fiński” (łącznie 60 lekcji) są na poziomie A1, z czego ostatnia część to mocne A1.
    Dodam, że kurs należy traktować jako bazę dla pewnych zagadnień. Nie są one przeładowane słownictwem, lecz zawierają najważniejsze wyrazy dla danego tematu.
    Celem kursu jest głównie wyćwiczenie automatyzacji w budowaniu zdań i przedstawienie w jak najprostszy sposób gramatyki fińskiej.

  9. Zuzanna Jankun pisze:

   Dopiero zaczynam się uczyć języka fińskiego i cieszę się, że trafiłam na ten kurs! Naprawdę trudno jest znaleźć coś dobrego do nauki fińskiego samodzielnie i od podstaw.
   Bardzo podoba mi się sposób konstrukcji tego kursu. Na rano oglądam sobie lekcję, w ciągu dnia odsłuchuję sobie jeszcze raz czy dwa lekcję w formie audio na komórce, a wieczorem robię ćwiczenia z tejże lekcji. Nowe słowa wchodzą stopniowo, po przećwiczeniu poprzednich. Nie jest ich dużo, ale to dobrze. Dzięki temu skupiamy się bardziej na tym, jak się tworzy zdania. Zasób słów zawsze można poszerzyć za pomocą innych źródeł, również z tej strony. Podoba mi się, że już po 2 lekcjach jestem w stanie tworzyć krótkie dialogi.
   Chciałam jeszcze dodać, że pani głos jest bardzo relaksujący 🙂 Aż chce się słuchać. I uwielbiam te obrazki!

  10. inez pisze:

   To był trzeci kurs języka fińskiego dla początkujących na jaki trafiłam. W przypadku pierwszych dwóch poległam już na samym początku, jakby – język kosmitów przygotowany przez kosmitów dla kosmitów. Potem znalazłam ten kurs i to był strzał w dziesiątkę. Przerobiłam cały z wielką przyjemnością. Kurs świetnie przygotowany merytorycznie, krok po kroku wprowadza w zawiłości języka fińskiego. Polecam gorąco wszystkim początkującym.

  11. pocahontas.2909 pisze:

   Bardzo dobry kurs, Pani Monika jest doskonałym dydaktykiem. Każda lekcja była bardzo dobrze przemyślana, a zasady gramatyczne genialnie tłumaczone. Cieszę się, że kiedyś trafiłam na stronę suomika.pl, bo dzięki temu zaczęłam się uczyć języka, który zawsze bardzo mi się podobał, ale obawiałam się trudności związanych z jego nauką. Z Panią Moniką wszystkie trudności okazały się możliwe do pokonania. Pani Moniko, wielki szacunek dla Pani talentu dydaktycznego. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.

  12. Alan Karolak pisze:

   Bardzo dobry kurs, który pozwala w sposób łatwy i szybki pszyswoić wiedzę 🙂

  13. Sylwester Perkowski pisze:

   Jestem bardzo zadowolony. Kurs bardzo przyjazny dla ucznia i ciekawie wykonany. Umożliwia to łatwe przyswojenie nowych słów i gramatyki. :).

  14. Kamil Rokosz pisze:

   Gdy pierwszy raz popatrzyłem na fiński portal z aktualnościami, to nie byłem w stanie domyślić się co znaczy choć jedno zdanie. Zupełnie egzotyczny język, w porównaniu do polskiego, angielskiego czy któregokolwiek języka z krajów skandynawskich (no, może zdarzy się kilka słów w jakimś stopniu podobnych, ale gramatyka to co innego).
   Każda lekcja to solidny zastrzyk informacji. Jest to głównie gramatyka i podstawowe słownictwo, ale tłumaczona stopniowo. Każda lekcja to częściowe powtórzenie poprzednich, przez co materiał utrwala się nieco lepiej.
   Każda z części kursu (1-20, 21-40 i 41-60) zajęła mi około miesiące, po średnio dwie godziny dziennie. Dlatego, że oprócz samego słuchania lekcji i pisania ćwiczeń, powtarzałem cały materiał od początku za pomocą jednej z aplikacji do powtórek. Zasada: nie ruszam dalej, dopóki nie rozumiem i nie pamiętam w pełni poprzedniego materiału. Po tych 2.5 miesiącach wyrobił się już nawyk, odpowiednie odmiany wyrazów wskakują do głowy automatycznie.
   Te trzy części, mimo że nie uczą nie wiadomo jak wiele słownictwa, to wprowadzają na tyle, że można rozróżnić wiele konstrukcji i pojedyncze słowa, czytając nawet zaawansowane teksty. No i wysłowić się w prostych sytuacjach – a to duży sukces, bo mówimy o poziomie A1.
   Kurs zachęca do dalszego eksplorowania języka. Pomimo, że na początku ilość zasad gramatycznych wydaje się koszmarem, to można wyuczyć się jej “na wyczucie”.
   Teraz bez problemu mogę zająć się podręcznikiem do A1/A2 w pełni po fińsku, bo wiele pojęć jest mi znajomych i nie czuję się już w nim zagubiony – a tak było przed odbyciem kursu.
   Słowem, polecam i proszę pamiętać, że trzeba uczyć się codziennie i nie ma dróg na skróty 🙂 Z aplikacji w telefonie trudno nauczyć się języka, to iluzja. Są za to idealne do powtórek i wyrabiania nawyku nauki.

  15. Anna pisze:

   Dzień dobry ! Dopiero co zaczęłam naukę języka fińskiego 🙂👍 Jak narazie jestem zadowolona, wymowa, słownictwo i sposób przekazu bardzo mi odpowiada.

  16. Anna Zajdel-Kłyczek pisze:

   Cześć! Jak narazie jest super. Pozdrawiam. Pierwsze koty przez płoty 🤣🤣

  17. Monika Poprawa pisze:

   Zdecydowałam się na ten kurs żeby zobaczyć czy polubię się z językiem fińskim. Lekcje są krótkie, ale zawierają wszystko co potrzeba żeby powoli budować swoją wiedzę. Z lekcji na lekcję okazało się że łatwiej przyswajam materiał, a słówka znajdują swoje stałe miejsce w głowie. Teraz rozpoczynam kurs w szkole językowej i czuje się pewniej potrafiąc już skonstruować podstawowe zdania. Zdecydowanie mogę polecić kurs każdemu kto chciałby zacząć przygodę z tym językiem, łatwo i przyjemnie!

  18. Patrycja Świtka pisze:

   Kurs Pani Moniki kupiłam kilka miesięcy temu i uważam, że jest doskonale przygotowany. Nie jest przeładowany słownictwem czy gramatyką, a dzięki przejrzystej strukturze i wielokrotnym powtórzeniom, pozwala na opanowanie podstaw języka fińskiego w krótkim czasie.
   Oprócz kursu (przerabiam wszystkie trzy części) codziennie słucham uproszczonych wiadomości na stronie yle.fi, co dodatkowo wzmacnia rozumienie ze słuchu.

   Mogę w 100% polecić kurs Pani Moniki każdemu, kto chciałby zacząć fascynującą przygodę z fińskim.

   Pani Moniko, ogromnie dziękuję za Pani zaangażowanie i pracę. Od ponad 25 lat marzyłam o możliwości nauki fińskiego. Dzięki Pani zrobiłam pierwszy poważny krok w tym kierunku i z każdym dniem mam poczucie, że umiem więcej.

   Serdeczności 🙂
   Patrycja

  19. Judyta pisze:

   Bardzo przejrzyście przygotowane materiały. Kurs naprawdę godny polecenia 🙂

  20. Katarzyna Tomalska-Bywalec pisze:

   Dobry wieczór!
   Kurs fińskiego SUOMIKA znalazłam, oglądając dwie lekcje na youtube. Bardzo mi się spodobał i postanowiłam zakupić pierwsze części. Treści zabawne, przejrzyste i w przyjemny sposób przedstawione. Kurs jest miłą wieczorną rozrywką po dniu pracy. Polecam naukę języka fińskiego tą metodą, nawet nie wiadomo kiedy kolejne słowa i zdania zostają w pamięci. Pani Monice wielkie dzięki również za rozmaite atrakcyjne dodatki i nowe materiały.

  Dodaj opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.