Buduj język fiński. Część trzecia.

Buduj język fiński. Część trzecia.

Gdy pierwszy raz popatrzyłem na fiński portal z aktualnościami, to nie byłem w stanie domyślić się co znaczy choć jedno zdanie. Zupełnie egzotyczny język, w porównaniu do polskiego, angielskiego czy któregokolwiek języka z krajów skandynawskich (no, może zdarzy się kilka słów w jakimś stopniu podobnych, ale gramatyka to co innego). Każda lekcja to solidny zastrzyk informacji. Jest to głównie gramatyka i podstawowe słownictwo, ale tłumaczona stopniowo. Każda lekcja to częściowe powtórzenie poprzednich, przez co materiał utrwala się nieco lepiej. Każda z części kursu (1-20, 21-40 i 41-60) zajęła mi około miesiące, po średnio dwie godziny dziennie. Dlatego, że oprócz samego słuchania lekcji i pisania ćwiczeń, powtarzałem cały materiał od początku za pomocą jednej z aplikacji do powtórek. Zasada: nie ruszam dalej, dopóki nie rozumiem i nie pamiętam w pełni poprzedniego materiału. Po tych 2.5 miesiącach wyrobił się już nawyk, odpowiednie odmiany wyrazów wskakują do głowy automatycznie. Te trzy części, mimo że nie uczą nie wiadomo jak wiele słownictwa, to wprowadzają na tyle, że można rozróżnić wiele konstrukcji i pojedyncze słowa, czytając nawet zaawansowane teksty. No i wysłowić się w prostych sytuacjach - a to duży sukces, bo mówimy o poziomie A1. Kurs zachęca do dalszego eksplorowania języka. Pomimo, że na początku ilość zasad gramatycznych wydaje się koszmarem, to można wyuczyć się jej "na wyczucie". Teraz bez problemu mogę zająć się podręcznikiem do A1/A2 w pełni po fińsku, bo wiele pojęć jest mi znajomych i nie czuję się już w nim zagubiony - a tak było przed odbyciem kursu. Słowem, polecam i proszę pamiętać, że trzeba uczyć się codziennie i nie ma dróg na skróty 🙂 Z aplikacji w telefonie trudno nauczyć się języka, to iluzja. Są za to idealne do powtórek i wyrabiania nawyku nauki.

Co to za kurs?

„Buduj język fiński” to kurs języka fińskiego na poziomie podstawowym, prowadzony za pomocą tłumaczeń. Jak cegiełka po cegiełce będziesz poznawać nowa słówka, zwroty i zagadnienia gramatyczne. Dzięki kursowi zautomatyzujesz przydatne struktury oraz poznasz fundamenty języka fińskiego.

Dla kogo jest ten kurs?

Trzecia część kursu przeznaczona (poziom ok. A1.2-A1.3) jest dla osób znających podstawy lub chcących odświeżyć swoją wiedzę i umiejętności. Polecam ukończenie części pierwszej dostępnej tutaj oraz części drugiej, którą można znaleźć tutaj. Kurs stanowi przydatny suplement do standardowego kursu. Szczególnie polecam osobom, które preferują tłumaczenia jako metodę nauki oraz analizę każdego wyrazu w zdaniu.

Czego nauczysz się w czasie kursu?

W trzeciej części kursu „Buduj język fiński” nauczysz się m.in.:

 • tworzyć zdanie egzystencjalne w przeczeniach i typu minulla ei ole
 • stosować przyrostek -kin
 • odmieniać wyrazy zakończone na -i
 • odmieniać zaimki osobowe przez przypadek partitiivi
 • opisywać przynależność za pomocą przypadka genetiivi
 • stosować zaimki i przyrostki dzierżawcze
 • stosować wyraz kanssa w zdaniach
 • używać przypadku illatiivi i allatiivi -lle
 • nazwać środki transportu
 • tworzyć uprzejme prośby za pomocą trybu przypuszczającego

W skład kursu wchodzą:

 • Nagrania wideo do każdej lekcji
  Każde nagranie trwa około 10 minut. Nagrania wideo można odtwarzać online.
 • Nagrania audio MP3 (ścieżka dźwiękowa z nagrań wideo) do pobrania.
 • Slajdy z lekcji do pobrania jako plik PDF.
 • Zeszyt ćwiczeń do pobrania jako plik PDF.
 • Słowniczek polsko-fiński ze słówkami ze wszystkich lekcji, dostępny do pobrania w formacie PDF.
 • Quizy co pięć lekcji, sprawdzające wiedzę.
 • Test końcowy

Kursy z serii „Buduj język fiński” i „Fiński z Suomiką” są zaprojektowane dla osób samodzielnie uczących się fińskiego od poziomu początkującego. W każdym z nich jednak stosuję inne metody nauczania.

 • W kursach z serii Buduj język fiński wykorzystuję moją własną autorską metodę. Tłumacząc zdania z polskiego na fiński stopniowo przedstawiam nowe słówka i struktury gramatyczne Każda lekcja ma podobną budowę. Celem kursu jest nauka budowania zdań w efektywny sposób. Istotną cechą są regularne powtórzenia i wracanie do wcześniej przedstawionych słówek i struktur. Wielu osobom bardzo odpowiada ta metoda! Trzy części kursu są na poziomie A1. Nie planuję na razie tworzyć kolejnych części. Kurs nie jest przeładowany słownictwem, dlatego można uzupełnić zasób słówek za pomocą mojego e-booka Słownictwo dla początkujących.
 • Seria Fiński z Suomiką jest bardziej rozbudowana i ma przypominać standardowe lekcje z nauczycielem. W nagraniach wideo wyjaśniam gramatykę, nowe słówka i zwroty tak, jakbym wyjaśniała te zagadnienia uczniom na żywo. Jest też dużo ciekawostek metodycznych (np. z jakiego słownika korzystać, jak się uczyć wymowy) oraz ciekawostek kulturowych i praktycznych o życiu w Finlandii. Skupiam się też bardzo od samego początku na nauce języka potocznego. Udostępniam też wiele materiałów dodatkowych (np. piosenek, nagrań wideo, linków). W e-podręczniku załączonym do kursu jest wiele różnorodnych ćwiczeń. Pierwsza i druga część z tej serii jest już w sprzedaży. Planuję tworzyć kolejne części kursu na wyższych poziomach aż do B1/B2, o ile będzie zainteresowanie.

Warto przetestować darmowe lekcje z każdej serii, aby porównać sposób nauczania, co pozwoli wybrać dla siebie odpowiedni kurs.

Oba kursy częściowo pokrywają te same zagadnienia, chociaż przedstawione są one w inny sposób. Nie stoi nic na przeszkodzie, aby korzystać z obydwu kursów jednocześnie. W ten sposób w ciekawy sposób można utrwalać i rozszerzać materiał.

Monika Kociuba Monika Kociuba Autor

Mam na imię Monika i od wielu lat tworzę materiały do nauki fińskiego. Pomogę Ci zgłębić tajniki języka fińskiego i poznać kulturę fińską.

 1. Pierwszą opcją jest płatność za pomocą karty kredytowej/płatniczej. W tej sytuacji należy wybrać opcję VismaPay, a następnie wskazać płatność kartą. Po wypełnieniu wymaganych danych, kwota będzie przewalutowana i pobrana z konta.
 2. Drugą opcją jest przelew bankowy przez Twój bank internetowy. Zaloguj się na swoje konto w banku i wybierz przelew do kraju EU. Wpisz numer rachunku, wybierz przelew SEPA (powinien być bezpłatny), i wpisz kwotę w walucie euro (kwota zostanie automatycznie przewalutowana).

Zakupy w sklepie dokonywane są tylko w walucie euro.

Buduj język fiński. Część trzecia.

55.80
1 rok dostępu

Buduj język fiński. Część 1 + 2 + 3

Wyprzedaż Original price was: 167.40€.Current price is: 111.60€.
1 rok dostępu

  Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA i Google Prywatność i Warunki
  Visma Pay payments
  Paypal payments
  Paypal

  Wprowadzenie

  Lekcje 41-45

  Lekcje 46-50

  Lekcje 51-55

  Lekcje 56-60

  Podsumowanie

  1. Anna Kaszyca pisze:

   Najpierw podmiot : 50 lat, talentów językowych brak, po początkowej euforii łatwo się zniechęcam i nie jestem przykładem systematyczności. Jednym słowem nienajlepszy materiał na ucznia. Skąd w takim razie pomysł na naukę całkiem trudnego języka fińskiego? Cóż , powiedzmy, że kryzys wieku średniego .
   Teraz przedmiot : Kurs Buduj Język Fiński I-III.
   Przy tak niekorzystnych warunkach uczącego DZIAŁA!!Działa, znaczy jest bardzo dobry. Materiał wprowadzany jest logicznie i metodycznie; a co dla mnie istotne kurs daje też poczucie zadowolenia , bo oto okazuje się, że WIEM co mam odpowiedzieć . Małe sukcesy pozytywnie wzmacniają motywację.
   Teraz marzenie – przećwiczyć i sprawdzić się w bezpośrednich konwersacjach . Mam nadzieję, że da się Pani namówić na 2 lub 3 godziny jednorazowych konwersacji .
   Pani Moniko – gratuluję stworzenia tak świetnie, dobrze przemyślanego kursu do samodzielnej nauki fińskiego i z nadzieją czekam na ciąg dalszy .
   Natomiast wszystkim pozostałym polecam. Naprawdę warto!

  2. whiteerlin pisze:

   Bardzo przyjemny sposob prowadzenia lekcji. Sprawil, ze nauka stala sie dla mnie relaksem. Nie wiem, w jakis sposob ten jezyk pobudza we mnie pozytywne uczucia. A pani sposob je poteguje. Choc musze przyznac, ze w ostatniej czesci troche zaczelam sie nudzic. Troche za malo czasownikow zostalo wprowadzonych, jak dla mnie. Ale gdyby w ten sposob Pani kontynuowala, i stworzyla nastepne czesci, to pewnie bym sie zapisala.

  3. Ewa pisze:

   Kurs był dla mnie bardzo pomocny. Pani Monika bardzo dobrze go przygotowała. Pozdrawiam i dziękuję. Ewa Czerkawska

  4. pocahontas.2909 pisze:

   Jestem zachwycona kursem, Pani Moniko, bardzo dziękuję za profesjonalne lekcje, które sprawiły, że pokochałam ten język jeszcze bardzie. Dzięki Pani poznałam jego podstawy, które bardzo mi pomogły. Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie, Joanna.

  5. Sylwester Perkowski pisze:

   Jestem bardzo zadowolony. Kurs bardzo przyjazny dla ucznia i ciekawie wykonany. Umożliwia to łatwe przyswojenie nowych słów i gramatyki. :).

  6. Kamil Rokosz pisze:

   Gdy pierwszy raz popatrzyłem na fiński portal z aktualnościami, to nie byłem w stanie domyślić się co znaczy choć jedno zdanie. Zupełnie egzotyczny język, w porównaniu do polskiego, angielskiego czy któregokolwiek języka z krajów skandynawskich (no, może zdarzy się kilka słów w jakimś stopniu podobnych, ale gramatyka to co innego).
   Każda lekcja to solidny zastrzyk informacji. Jest to głównie gramatyka i podstawowe słownictwo, ale tłumaczona stopniowo. Każda lekcja to częściowe powtórzenie poprzednich, przez co materiał utrwala się nieco lepiej.
   Każda z części kursu (1-20, 21-40 i 41-60) zajęła mi około miesiące, po średnio dwie godziny dziennie. Dlatego, że oprócz samego słuchania lekcji i pisania ćwiczeń, powtarzałem cały materiał od początku za pomocą jednej z aplikacji do powtórek. Zasada: nie ruszam dalej, dopóki nie rozumiem i nie pamiętam w pełni poprzedniego materiału. Po tych 2.5 miesiącach wyrobił się już nawyk, odpowiednie odmiany wyrazów wskakują do głowy automatycznie.
   Te trzy części, mimo że nie uczą nie wiadomo jak wiele słownictwa, to wprowadzają na tyle, że można rozróżnić wiele konstrukcji i pojedyncze słowa, czytając nawet zaawansowane teksty. No i wysłowić się w prostych sytuacjach – a to duży sukces, bo mówimy o poziomie A1.
   Kurs zachęca do dalszego eksplorowania języka. Pomimo, że na początku ilość zasad gramatycznych wydaje się koszmarem, to można wyuczyć się jej „na wyczucie”.
   Teraz bez problemu mogę zająć się podręcznikiem do A1/A2 w pełni po fińsku, bo wiele pojęć jest mi znajomych i nie czuję się już w nim zagubiony – a tak było przed odbyciem kursu.
   Słowem, polecam i proszę pamiętać, że trzeba uczyć się codziennie i nie ma dróg na skróty 🙂 Z aplikacji w telefonie trudno nauczyć się języka, to iluzja. Są za to idealne do powtórek i wyrabiania nawyku nauki.

  Dodaj opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.